Departments

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING


About Department

The department is headed by Dr.G.Ramaswamy, a Senior Professor with vast teaching experience spanning nearly 22 years.

The Department of Computer Science Engineering offers a strong foundation of knowledge in problem-solving and logical thinking. It has a flexible and industry curriculum and highly qualified faculty to teach using innovative pedagogy that is very dynamic in capturing the latest trends in the industry and the job market. The emphasis will be on making the student ready to be fit for the immediate industry needs.

The Department also organizes various skill enhancement programs for improving the employability of students augmenting the curriculum and improving the skilling abilities of the student. Student-initiated clubs with CSI student chapter which are intended to generate curiosity in young minds and promoting intelligent designs are special attraction to our department. Our students undergo bootcamps, coding sessions, and hackathons, which strive to be the most innovative in the world. In an increasingly competitive job market, CSE students have excellent options for a secure future.

Vision & Mission

VISION:


  • To emerge as the center of quality education in Computer Science and Engineering by promoting competent and woman engineers with ethical values to serve the society.
  •  

    MISSION:

    • To impart quality education through innovative teaching and learning methods.
    • To inculcate ethical and social values among the students for improving their life skills.
    • To facilitate knowledge on updating technologies to meet industry requirements.
    • To prepare students for software development, higher education, entrepreneurship, and lifelong learning careers.

    Faculty

    2017-18 Faculty
    2018-19 Faculty
    2019-20 Faculty
    2020-21 Faculty

    2021-22

    Department of CSE
    Faculty List – 2021-2022

    S.No.

    Name of the Faculty

    Designation

    Qualification

    Date of Joining

    1.

     Dr.G.Rama Swamy

    Professor &HOD

    B.Tech., M.Tech., Ph.D

    05/08/2016

    2.

     Dr.Matam Bheemalingaiah

    Professor

    B.Tech., M.Tech., Ph.D

    17/07/2019

    3.

     Dr. A. Srirama Kanakaratnam

    Associate Professor

    MCA., M.Tech., Ph.D

    05/06/2017

    4.

    Dr. N.Ch.Jaya Rao

    Associate Professor

    MSc., M.Tech., Ph.D

    02/06/2017

    5.

    Ms.  Molla Khammar

    Assistant Professor

         B.Tech., M.Tech

    11/06/2017

    6. 

    Ms. Y. Saraswathi

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    11/06/2018

    7.

     Ms.  I. Anusha

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    3/6/2020

    8.

    Mr. A. Rajesh

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    14/6/2017

    9

    Ms. K.M.L.Priyanka

    Assistant Professor

    M.C.A., M.Tech

    12/6/2017

    10

    MsV.Jhansi Lakshmi

    Assistant Professor

    M.C.A., M.Tech

    5/6/2015

    11

    A.Aswani

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    6/6/2016

    12

     K. Sambi Reddy

    Assistant Professor

    MCA., M.Tech

    11/6/2016

    13

    G. Vasantha Lakshmi

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    11/6/2019

    14

    P. Venu Babu

    Assistant Professor

    B.Tech., MS

    15/10/2017

    15

    P.Sowjanya

    Assistant Professor

    M.Tech

    7/6/2021

    16

    N.Vijaya Lakshmi

    Assistant Professor

    M.Tech

    10/6/2020

    17

    E.Prabhakar

    Assistant Professor

    M.Tech

    5/7/2021

    18

    Mr. Katari Praveen Kumar

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    10/6/2010

    19

    Mr. Avvaru Rama Krishna

    Assistant Professor

    B.Tech., M.Tech

    29/6/2018

    20

    M.M.Lavanya

    Assistant Professor

    M.Tech

    6/6/2019

    21

    P.Priyanka

    Assistant Professor

    M.Tech

    10/6/2021

    22

    M.Sindhuja

    Assistant Professor

    M.Tech

    1/12/2014

    23

    D.Vijaya Lakshmi

    Assistant Professor

    M.Tech

    14/6/2019

    24

    K.Akhila

    Assistant Professor

    M.Tech

    7/6/2021

    25.

    A.Chandra Sekhar

    Assistant Professor

    MCA, M.Tech

    11/6/2018

     

    Program Educational Objectives (PEOs)

    PEO1:
    Graduates will be able to utilize fundamental knowledge to meet the dynamic needs of our Computer Science and Engineering problems.
    PEO2:
    Graduates will be able to accomplish in the domain of programming skills learned in their curriculum to become successful engineers.
    PEO3
    Graduates will be able to provide feasible and socially acceptable solutions to real life problems in the areas of Computer Science and Engineering.
    PEO4:
    Graduates will be able to acquire technical knowledge with leadership qualities, social awareness and ethical values with commitment..
    Course Outcomes

    Programme Specific Outcomes

    Program Specific Outcomes (PSOs)

    PSO1:
     Familiar with open-ended programming environments to develop software applications.
    PSO2:
     Design and develop computer programs and computer-based systems in the areas related to Cloud Computing, AI and latest trending technologies..

    Program Outcomes (POs)

    1

    Engineering knowledge:

    Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals and an engineering specialization to the solution of complex engineering problems.

    2

    Problem analysis:

    Identify, formulate, review research literature, and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural science and engineering sciences.

    3

    Design/development of solutions:

    Design solutions for complex engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal and environmental considerations.

    4

    Conduct investigations of complex problems:

    Use research based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.

    5

    Modern tool usage:

    create, select and apply appropriate techniques, resources and modern engineering and IT tools including prediction and modeling to complex engineering activities with an understanding of the limitations

    6

    The engineer and society:

    Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.

    7

    Environment sustainability:

    Understand the impact of the professional engineering solutions in the societal and environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development.

    8

    Ethics:

    Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice.

    9

    Individual and team work:

    Function effectively as an individual and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings.

    10

    Communication:

    communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, and give and receive clear instructions

    11

    Project management and finance:

    Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments.

    12

    Lifelong learning

    recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and lifelong learning in the broader context of technological change


    Department Activities

    Activities for the Academic year 2015-16
    The Department of Commerce believes not only in Academic standards but also in imparting the relevant skills to prepare students for employment opportunities, entrepreneurial abilities and vocational skills. In this direction, VGDC organised two Certificate Courses titled as “Vocational Skill Building on SELLING SKILLS” and “Vocational Skill Building programme on Office Administration” in collaboration with the ICICI Academy for skills for a period of 3 months during January,2016 to March, 2016. In this skill development programme, 44 students of B.Com were trained by honing their skills.


    Activities for the Academic year 2016-17



    Certificate Course in Thread Jewellery (17th –21st January 2017



    Orientation Programe usage of Smart Phones in learning communication skills

    Course Outcomes:

    IV Year

    III Year

    II Year

                                                            CSE Department Courses & Laboratories Details:

    S.
    No.

    Name of the Laboratory

    No. of Students per setup
    (Batch Size)

    Name of the Important Equipment

    Weekly Utilization status
    (all the courses for which the lab is utilized)

    Technical Manpower Support

    Name of the Technical Staff

    Designation

    Qualification

    UG – B. Tech Program Specific

    1.  

    Software Testing Lab
    (317)

    Batch
    Size-35

      Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    52% Utilization
    (4th -1st- SEM-SADP,AI&ML      
    4th -2nd -SEM-MLP,WORKSHOPS)

    Ms.P. Mrudula

     

    Computer Programmer

     

     

    MCA

    1.  

    Web Technology Lab
    (316)

    Batch
    Size-35

    Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    52% Utilization
    (4th -1st- SEM -WT,AI&ML,
    4th -2nd -SEM  -MST,WORKSHOPS)

    Ms.P.
    Pranavi

     

    Computer Programmer

     

     

    B.Tech

    1.  

     UML &Computer Network Lab 
    (315)

    Batch
    Size-35

       Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    55% Utilization
    (3rd  -1st -SEM –Operating Systems Lab, Unified Modeling Lab,
    3rd -2nd -SEM -Data warehousing and Data mining Lab, Network Programming Lab)

    Ms.S. Sandhya Rani

     

    Computer Programmer

     

     

           B.Tech

    1.  

    STM & Data base Management System Lab
    (305)

    Batch
    Size-35

    Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    55% Utilization
    (3rd -1st  -SEM –Operating System , Database Management Systems Lab,
    3rd -2nd -SEM -Data warehousing and Data mining Lab, Software Testing Methodologies)

        Ms.A. Nandini

     

    Computer Programmer

     

          B.Tech

    1.  

    Programming Language lab(N301)

    Batch
    Size-35

    Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    48%  Utilization
    (2nd  -1st  -SEM -Python Programming, A&D
    2nd  -2nd -SEM -Operating Systems &Linux lab)

    Mrs.R. Anusha

     

    Computer Programmer

     

     

    B.Tech

    1.  

    Object Oriented Programming Lab
    (N301A)

    Batch
    Size-35

    Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    48%  Utilization
    (2nd  -1st  -SEM -Data Structures Through C++ , A&D
    2nd  -2nd -SEM -JAVA, Database Management Systems)

    Ms.J. Niveditha

     

     

    Computer Programmer

     

     

    B.Tech

    Project Laboratory

    1.  

    Project Laboratory
    (N302)

    Batch
    Size - 35

    Desktop Comuters-HP  Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5  (35Nos)

    71% Utilization
    (M.Tech- 1st -SEM -AC,ADS&A,WORKSHOPS,
    4th -2nd -SEM - Projects lab, M.Tech Projects)

    Miss. T. Sravanthi

     

    Computer Programmer

    B.Tech

    Research Laboratory

    1.  

    R&D lab
    PHD ,Scholars,  Students can do Research work.
    (N302A)

    Batch Size-35

    Desktop Comuters-HP Intel(R) core (TM) i5-2.90GHz,     8GB-DDR4
    1TB-HDD,
    Monitor-18.5 (35Nos)

    71% Utilization
    Available in Throughout the Year( 4th -2nd -SEM - Projects lab)

    Mr. K.Sri Rama Krishna

    Computer Programmer

     

    MCA

    Syllabus


    R20 1 - 1
    R20_1-2
    R20_2-1
    R19
    R16
    R13

    Placements

    Placement Details 2017-18
    Placement Details 2018-19
    Placement Details 2019-20
     
    S.NO
    NAME  OF THE  COMPANY ENROLLMENT CTCNAME OF THE EMPLOYER
    1
    CH.V.PRIYANKA 16KE1A0519 2.5 LPA HCL
    2
    G.SRAVANI 16KE1A0533 3.50 LPA NTT DATA SERVICES
    3
    GUNTAPALLI AI SRAVANI 16KE1A0535 3.60 LPA VALUE  MOMENTUM
    4
    J.HARINI 16KE1A0538 3.60 LA INFOSYS
    5
    KESARI MADHUVANI 16KE1A0544 3.60 LPA INFOSYS
    6
    SRILATHA PITCHALA 16KE1A0581 3.60 LPA INFOSYS
    7
    BELLAM TEJASWINI 16KE1A0512 3.60 LPA INFOSYS
    8
    SRAVAI KOTAGIRI 16KE1A0550 3.36 LPA TCS
    9
    YARRAM SETTY VINAYA 16KE1A05B6 3.36 LPA TCS
    10
    RENUKA MALINENI 16KE1A0558 3.50 LPA WIPRO
    11
    M.LPAakshmi Tirumala 16KE1A0563 3.50 LPA WIPRO
    12
    POSAM SAI MEGHANA 16KE1A0582 3.50 LPA WIPRO
    13
    MARLAPATI POOJITHA 16KE1A0566 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    14
    TIRUMALASETTY AKHILA 16KE1A05A6 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    15
    ALLA LAKSHMI SUSMITHA 16KE1A0503 1.60 LPA ALLSEC  TECHNOLOGIES
    16
    CHILUKURI BINDU PRIYA 16KE1A0521 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    17
    SHAIK ASHABI 16KE1A0591 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    18
    GUMMALLA SIRISHA 16KE1A0534 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    19
    BORRA KIRANMAI 16KE1A0515 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    20
    MANDALAPU VISHNAVI 16KE1A0561 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    21
    POTETI MEGHANA RAMYA 16KE1A0583 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    22
    BOJJA SEETHA 16KE1A0514 1.60 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    23
    SANAMPUDI MADHAVI LATHA 16KE1A0589 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    24
    SARIKONDA LAKSHMI TRIVENI 16KE1A0590 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    25
    SHAIK LALBEE 16KE1A0595 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    26
    TULLURU SYAMALA 16KE1A05A7 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    27
    ADDANKI BHAGYA LAKSHMI TRIVENDRA 16KE1A0501 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    28
    VEMULA ASWINI 16KE1A05B1 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    29
    GANDIKOTA NAGA CHAITANYA 16KE1A0530 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    30
    JONNALAGADDA ANUSHA 16KE1A0540 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    31
    KAMIREDDY SUNEETHA 16KE1A0542 1.6 LPA ALLSEC TECHNOLOGIES
    32
    MUNGAMURI UMAMAHESWARI 16KE1A0569 4.50 LPA GGK
    33
    PASUPULETI SRI LAKSHMI TIRUMALA 16KE1AO578 1.8 LPA TECH MAHINDRA
    34
    YAMINI MANIKONDA 16KE1A05B3 3.25 LPA TECH MAHINDRA PVT LIMITED
    35
    BHAVANI VITTA 16KE1A05B2 3.25 LPA TECH MAHINDRAPVT LIMITED
    36
    yerabikki venkata maniLPAakshmi sukanya 16KE1A05B5 3.25LPA Tech Mahindra PVT Limited
    37
    Chittem setti Anusha 16KE1A0523 1.8LPA Tech Mahindra
    38
     Kotagiri Gayathri 16KE1A0549 1.8LPA Tech Mahindra
    39
    Prathi Srilakshmi 16KE1A0586 1.8LPA Tech Mahindra
    40
    Sadhu Durganjali 16KE1A0588 1.8LPA Tech Mahindra
    41
    Shaik.Karishma 16KE1A0594 1.8LPA Tech Mahindra
    42
    Shaik.Karishma 16KE1A0594 1.8LPA Tech Mahindra
    43
    Pavani Doppalapudi 16KE1A0527 4.5LPA Accenture
    44
    Yasvina Sheik 16KE1A05A0 4.5LPA Accenture
    45
    Reshma kola 16KE1A0545 4.5LPA Accenture
    46
    SK KARISHMA 16KE1A0598 4.5LPA Accenture
    47
    Potu Komali 16KE1A0585 3.20LPA ZenSar
    48
    Chandini shaik 16KE1A0593 3.20LPA ZenSar
    49
    Eadara sai divya 16KE1A0528 3.5LPA MIND TREE
    50
    Annadasu Saiprathima  16KE1A0505 2.2LPA Savantis
    51
     Batchanaboina Srilatha 16KE1A0510 2.2LPA Savantis
    52
    Chaluvadi Alekhya Lakshmi 16KE1A0518 2.2 LAP Savantis
    53
    Kotha Ramya 16KE1A0551 2.2LPA Savantis
    54
    Manne Hemalatha 16KE1A0565 2.2LPA Savantis
    55
    Muppalla Ramyasri 16KE1A0570 2.2LPA Savantis
    56
    Avula Sravanthi 16KE1A0507 2.2LPA Savantis
    57
    Balineni Saini 16KE1A0509 2.2LPA Savantis
    58
    Challa Anusha 16KE1A0517 2.2 LPA Savantis
    59
    Maddineni Vandana  16KE1A0557 3.5LPA Capgemini 
    Achievements

    Faculty Achievements


    a. FDPs Attended by Faculty




    b. Papers Published

    Journals Published

    c. Books Published

    Published Books by our Faculty

    d. Certificates Earned by Our Faculty

    e. Patents


    f. Research


    g. Student Achievements


    Participation in inter-institute events by students of the program of study

    A Events within the state (PARTICIPATED)

     

    Academic Year

    No. of Participants

    2019-2020

    70

    2018-2019

    66

    2017-2018

    62

    Summary of awarded and participated students: 2019-20

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    2

    12

    1

    National

    2

    Poster Presentation

    2

    7

    0

    National

    3

    Workshop

    1

    10

    1

    National

    4

    Coding Contest

    3

    9

    1

    National

    5

    Technical Quiz

    5

    8

    1

    National

    6

    Fun Quiz

    1

    9

    1

    National

    7

    Kabadi

    1

    3

    1

    National

    8

    Through Ball

    3

    9

    1

    National

    9

    Kho Kho

    1

    3

    0

    National

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     







    Summary of awarded and participated students: 2018-2019

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    4

    16

    2

    National

    2

    Workshop

    1

    8

    0

    National

    3

    Poster Presentation

    1

    7

    1

    National

    4

    Quiz

    2

    8

    1

    National

    5

    Folklore

    1

    3

    1

    National

    6

    Codejan

    1

    4

    1

    National

    7

    Chess

    1

    3

    0

    National

    8

    Kabadi

    2

    4

    1

    National

    9

    Carroms

    1

    4

    1

    National

    10

    Through Ball

    3

    9

    1

    National

     

    Summary of awarded and participated students: 2017-2018

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    2

    14

    2

    National

    2

    Coding Contest

    1

    7

    1

    National

    3

    Technical Quiz

    1

    8

    1

    National

    4

    PPT

    1

    1

    1

    National

    5

    Throw Ball

    3

    14

    1

    National

    6

    Long Jump

    2

    5

    1

    National

    7

    Tennikoit

    2

    5

    0

    National

    8

    Kabadi

    2

    5

    1

    National

    9

    Shuttle Batminton

    1

    3

    0

    National

     

    B Events outside the state (PARTICIPATED)

    Academic Year

    No. of Participants

    2019-20 

    109 (11-NPTEL + 54-Coursera + 44 Events)

    2018-19

    33 (6-NPTEL + 27 Events)

    2017-18

    14 Events

     

    Summary of Students participation in various events outside state:


    Academic Year: 2019-20

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Coursera

    1

    54

    -

    International

    2

    NPTEL

    1

    11

    -

    National

    3

    International Blockchain Congress

    1

    1

    -

    International

    4

    Paper Presentation

    3

    6

    2

    National

    5

    Quiz

    2

    8

    1

    National

    6

    Workshop

    1

    20

    -

    National

    7

    Through Ball

    3

    9

    1

    National

     

    Academic Year: 2018-19

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    NPTEL

    1

    6

    -

    National

    2

    Paper Presentation

    3

    9

    1

    National

    3

    Technical Quiz

    1

    4

    -

    National

    4

    Coding Contest

    1

    5

    1

    National

    5

    Kabadi

    2

    6

    1

    National

    6

    Tennikoit

    1

    3

    -

    National

    Academic Year: 2017-18

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper Presentation

    2

    4

    1

    National

    2

    Technical Quiz

    1

    4

    1

    National

    3

    Coding Contest

    1

    3

    1

    National

    4

    Tennikoit

    1

    3

    -

    National

     

    Prizes/Awards Received in Such Events

    Academic Year

    No.of Participants Received Awards/Prizes

    Within State

    Out of State

    2019-20

    7

    4

    2018-19

    9

    3

    2017-18

    8

    3

    Total

    24

    10

    Syllabus



    CSE R20 1-1 syllabus
    R 20 1st sem syllabus-IT
    R13 syllabus-CSE
    R13 SYLLABUS-IT
    R16 syllabus-CSE
    R16 SYLLABUS-IT
    R19 syllabus-CSE
    R19 SYLLABUS-IT
    Contact Us

    Dr.G.RAMASWAMY
    CSE Department
    email: ramaswamygrs@malinenicolleges.ac.in
    Mobile:9248834836
    Association & Activities

    We have an association known as CSEA. Under CSEA various activities conducted.

    S. No

    Type of Event

    No. of Events

    No. of Participants

    Level

    1

    Webinars

    02

    175

    State

    2

    Webinar

    01

    95

    National

    3

    Workshops

    01

    96

    Institute

     

    S. No

    Name of the Event

    Faculty Coordinator

    Resource Person

    Year/Branch

    No of Participants

    Date

    1

    Five-day National Webinar on Advanced Python Programming using Django

    Dr. P. Hussain Bhasha

    P. Bhargav Sabarinadh,
    Data Point

    IV B. Tech CSE

    95

    21-08-2020
    to
    25-08-2020

    2

    One-day State level Webinar on Artificial Intelligence

    Dr. A. Srirama Kanaka Ratnam

    Mr. Tipparaju Surendra, Microsoft Lead
    Architecture for Data and AI, Hyd.

    III B. Tech CSE

    85

    30-09-2020
    to
    30-09-2020

    3

    One-day State level Webinar on Virtual Internship & Opportunities

    Mr. V Sudhakar

    Mr. CharanLakkaraju, STUMAGZ

    III B. Tech CSE

    90

    01-10-2020
    to
    01-10-2020

    4

    Four-day Workshop on UI / UX Development

    Mrs. N. Madhavi Latha

    Mr. V. Ramesh, COIGN CONSULTANTS PVT LTD

    II B. Tech CSE

    96

    02-01-2021
    to
    06-01-2021

     

    A. Y 2019-2020

    S. No

    Type of Event

    No. of Events

    No. of Participants

    Level

    1

    Seminars

    02

    201

    Institute

    2

    Workshops

    05

    476

    Institute

     

    S. No

    Type of Event

    No. of Events

    No. of Participants

    Level

    1

    Seminars

    02

    201

    Institute

    2

    Workshops

    05

    476

    Institute

     

    S. No

    Name of the Event

    Faculty Coordinator

    Resource Person

    Year/Branch

    No. of participants

    Date

    1

    Eight-day Workshop on Python Programming

    Mrs. N. Madhavi Latha

    T. Maheswaran
    Talentio

    III B. Tech CSE

    88

    22-08-2019
    to
    29-08-2019

    2

    One-day Workshop on R Programming

    P. VenuBabu

    K. Durga Prasad
    TCS STAT

    II B. Tech CSE

    102

    20-09-2019
    to
    20-09-2019

    3

    Seminar on Awareness Session for Students about Campus Placements & New Software’s and New Technologies

    Dr. N. Ch. Jaya Rao

    K. Ramanjiram
    INFOSYS

    III B. Tech CSE

    105

    16-12-2019
    to
    16-12-2019

    4

    Seminar on Awareness Session Software Trends and Tips to face Placements

    Dr. N. Ch. Jaya Rao

    K. Ramanjiran
    INFOSYS

    IV B. Tech CSE

    96

    17-12-2019
    to
    17-12-2019

    5

    Three-day Workshop on UI / UX Development

    Mrs. N. Madhavi Latha

    Mr. V. Ramesh,
    COIGN CONSULTANTS PVT LTD

    II B. Tech CSE

    78

    26-12-2019
    to
    28-12-2019

    6

    Eight-day Workshop on Boot Camp on AI

    Mrs. N. Madhavi Latha

    P. Madhusudana Rao,
    Director,
    Mad Blocks Technologies

    III B. Tech CSE

    104

    28-01-2020
    to
    04-02-2020

    7

    Two-day Workshop on Ideathon on AI

    Mr. P. VenuBabu

    P. Madhusudana Rao,
    Director,
    Mad Blocks Technologies

    III B. Tech CSE

    104

    14-02-2020
    to
    15-02-2020

     

    A. Y 2018-2019

    S. No

    Type of Event

    No. of Events

    No. of Participants

    Level

    1

    Workshops

    7

    506

    Institute

    2

    Workshops

    1

    64

    State

     

    S. No

    Name of the Event

    Faculty Coordinator

    Resource Person

    Branch/Year

    No. of Participants

    Date

    1

    Four-day Workshop on Bootcamp and Hackthon in Blockchain-Ethereum Technology

    Mrs. Sk. Reshma

    Pankaj Diwan,
    IDEALABS

    III B. Tech CSE

    60

    22-09-2018
    to
    23-09-2018
    &
    29-09-2018
    to
    30-09-2018

    2

    Three-day Workshop on Android App

    Mrs. N. Madhavi Latha

    Mr. Akheel Syed,
    COIGN CONSULTANTS PVT LTD

    III B. Tech CSE

    76

    20-12-2018
    to
    22-12-2018

    3

    Three-day Workshop on Amazon Web Services TEW

    Mr. V. Sudhakar

    Gopi Raju,
    Rama Krishna,
    APSSDC

    III B. Tech CSE

    84

    14-02-2019
    to
    16-02-2019

    4

    Six-day Workshop on Soft Skills & Presentation Skills

    Mr. V. Sudhakar

    A.Geetha,
    B. Venkateshwarlu,
    APSSDC

    IV B. Tech CSE

    82

    11-02-2019
    to
    16-02-2019

    5

    Six-day Workshop on Problem Solving with C

    Mr. V. Sudhakar

    Ch. Ramesh,
    J. Sunil,
    APSSDC

    III B. Tech CSE

    68

    25-02-2019
    to
    02-03-2019

    6

    Four-day Workshop on Bootcamp and Hackathon in Blockchain-Hyperledger Technology

    Mrs. Sk. Reshma

     

    Pankaj Diwan,
    IDEALABS

    III B. Tech CSE

    62

    09-02-2019
    to
    10-02-2019
    &
    19-02-2019
    to
    20-02-2019

    7

    Five-day Workshop on Python Advanced

    Mr. V. Sudhakar

    J. Sunil,
    APSSDC

    II B. Tech
    &
    III B. Tech CSE

    74

    01-03-2019
    to
    05-03-2019

    8

    Two-day  State level Hackthon on Blockchain

    Mrs. Sk. Reshma

    Idea Labs

    III B. Tech
    CSE

    64

    09-03-2019
    to
    10-03-2019

     

    Participation in inter-institute events by students of the program of study (10)

    A Events within the state (Participated)

     

    Academic Year

    No. of Participants

    2019-2020

    70

    2018-2019

    67

    2017-2018

    62

    Summary of participated and awarded students: 2019-20

     

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    2

    12

    1

    National

    2

    Poster Presentation

    2

    7

    0

    National

    3

    Workshop

    1

    10

    1

    National

    4

    Coding Contest

    3

    9

    1

    National

    5

    Technical Quiz

    5

    8

    1

    National

    6

    Fun Quiz

    1

    9

    1

    National

    7

    Kabadi

    1

    3

    1

    National

    8

    Through Ball

    3

    9

    1

    National

    9

    Kho Kho

    1

    3

    0

    National

    Summary of awarded and participated students: 2018-2019

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    4

    16

    2

    National

    2

    Workshop

    1

    8

    0

    National

    3

    Poster Presentation

    1

    7

    1

    National

    4

    Quiz

    2

    8

    1

    National

    5

    Folklore

    1

    3

    1

    National

    6

    Codejan

    1

    4

    1

    National

    7

    Chess

    1

    3

    0

    National

    8

    Kabadi

    2

    4

    1

    National

    9

    Carroms

    1

    4

    1

    National

    10

    Through Ball

    3

    9

    1

    National

    11

    JanapadaNruthyam

    1

    1

    0

    National

     

     

    Summary of awarded and participated students: 2017-2018

    S. No

    Name of the Event

    No. of Events

    No. of Participants

    No. of Prize won/award/reward

    Level

    1

    Paper presentation

    2

    14

    2

    National

    2

    Coding Contest

    1

    7

    1

    National

    3

    Technical Quiz

    1

    8

    1

    National

    4

    PPT

    1

    1

    1

    National

    5

    Throw Ball

    3

    14

    1

    National

    6

    Long Jump

    2

    5

    1

    National

    7

    Tennikoit

    2

    5

    0

    National

    8

    Kabadi

    2

    5

    1

    National

    9

    Shuttle Batminton

    1

    3

    0

    National

    Professional Memberships

    S.No

    Name of the Professional Society

    No. of Faculty Memberships

    No. of Student Memberships

    1

    Computer Society of India (CSI)

    10

    87

    2

    Indian Society for Technical Education (ISTE)

    10

    136

    3

    ACM (1251127)

    1

    -

    4

    International Association of Engineers (IAENG)

    28

    58

    5
    UACEE
    15
    45


    SL.NO
    NAME MEMBERSHIP DETAILS
    1
    G. RAMASWAMY CSI, MIESTE, IAENG, IACSIT, UACEE
    2
    Dr. Pathan Hussian  Basha CSI,IAENG
    3
    Abburi Srirama KanakaRatnam    CSI,IAENG,MIESTE
    4
    Dr. Sunitha  Kandepu     CSI,IAENG
    5
    Charles Jaya Rao Nettem CSI,IAENG
    6
    Nagesswara Rao Eluri CSI,IAENG
    7
     Y.Srinath      CSI, IAENG
    8
     Mr.P.Venu Babu  CSI, MIESTE, IAENG, IACSIT, UACEE
    9
     Sudhakar Vecha CSI,IAENG
    10
     A . Nalini      CSI, IAENG
    11
     M . Khammar   CSI, IAENG
    12
     Mrs N.Madhavi Latha CSI, IAENG
    13
     D Udaya Durga Rani CSI,IAENG
    14
     S. Drakshayani CSI, IAENG
    15
     M. Prathyusha CSI, IAENG
    16
     P. KARHEEK CSI, IAENG
    17
     Mr.K . Ravi Kumar CSI, IAENG
    18
    N Vijayalakshmi CSI, IAENG
    19
     K . Alekhya CSI, IAENG
    20
     Inaganti Anusha  CSI, IAENG
    21
    Guntupalli Srilekha CSI,IAENG
    22
     Yammani  Saraswathi CSI,IAENG
    23
     Venkaiah Chowdary .Bhimineni CSI,IAENG
    24
     B Lakshmi Narayana CSI,IAENG
    25
     K.M.L.Priyanka   CSI, IAENG
    26
     RAJESH ANDRA     CSI,IAENG
    27
     Avvaru Rama Krishna CSI,IAENG
    28
     G. Vasantha Lakshmi CSI, IAENG
    Innovations

    TEACHING AND LEARNING METHODOLOGIES
    Click Here

    Peer Review and Critique

    Library Department

    Department Library offers a variety of books related to Computer Science and basic Science subjects. Reference books of various subjects are procured. Various Competiitve Books are available to satisfy the thirst of the students. Books are issued to students and staff. Students can access the Library facility according to their convenience any time round the clock.

    No. of Titles:127

    No. of volumnes: 154

    Faculty Incharge:
    Mr.A. Chandra Sekhar,
    Asst. Professor,
    Department of CSE
    Study Material

    II - I (ODD SEM) View/Download
    CG  
    DS THROUGH C++ DS-UNIT-1 R16
      DS-UNIT-2 R16
      DS-UNIT-3 R16
      DS-UNIT-4 R16
      DS-UNIT-5 R16
      DS-UNIT-6 R16
       
    STATISTICS with R Unit-1
      Unit-2
      Unit-3
      Unit-4
      Unit-5
       
    II-II EVEN SEM